Agenter i Norden

Det kan af og til være svært at finde rundt i, hvem der er agent for hvilke mærker, hvem man skal tale med, når det gælder import af et nyt mærke. Nordic Bridal kan her præsentere en oversigt over hvilke personer, der er mærkernes repræsentanter/agenter i Norden.

Savner du nogen, eller ville du gerne selv have været med? Send en mail til editorial@bridalmagazinegroup.com

00-ingenbild

Virksomhed: Moshe Badihi
Navn: Moshe Badihi
Repræsentant for: Party Line
Telefon: +45 40877412
E-post: moshe@party-line.dk
Hjemmeside: www.party-line.dk

erikviborg

Virksomhed: MH Agencies
Navn: Erik Viborg
Repræsentant for: Très Chic Bridal, Tiffanys evening and proms & Carla Ruiz cocktails and evenings.
Telefon: +45 4013 1653
E-mail: ev@derenouard.dk
Hjemmeside:

lenebirkemand

Virksomhed: Italia Design
Navn: Lene Birkemand
Repræsentant for: Demetrios, Cosmobella, Oreasposa, Platinum by Demetrios – Destination Romance, Metropolitan, Eleni Elias evening & Demetrios evening.
Telefon: +45 22 25 10 31
E-mail: lbh@italiadesign.dk
Hjemmeside: www.demetrios.com

karinabartpedersen

Virksomhed: WedTrade Sarl
Navn: Karina Bart Pedersen
Repræsentant for: Divinema: atelieremelia.com, emmylondon.com och tiadorojewelry.com
Telefon: +33 674585414
E-post: karina@wedtrade.ch

helene

Virksomhed: Nordic Agency Group
Navn: Heléne Beckeman, Tiina Rauhala & Janine Sahlin
Repræsentant for: Justin Alexander bridal, Justin Alexander signature, Sincerity bridal, Sweetheart gowns, Lillian West, Morilee, MGNY, Ronald Joyce, Ronald Joyce occasion wear, Victoria Jane, Sofia Bianca, Morilee Prom, Morilee Bridesmades, Viscaya, Sticks’n stones, Randy Fenoli bridal, Modeca, Le Papillon by Modeca, JAZZ by Modeca
Telefon: +46 346738640 / +358 500775277
E-mail: orders@nordicagencygroup.com / info@nordicagencygroup.com / tiina@nordicagencygroup.com
Hjemmeside: www.nordicagencygroup.com

annegroelkam

Virksomhed: Alkan Norge AS
Navn: Anne-Gro Alkan
Repræsentant for: Ellis Bridals, Kelsey Rose
Telefon: 47 6494 6959 / +47 41 600 696
E-mail: alkannor@online.no
Hjemmeside:

maria-hedda

Virksomhed: Nordic Bridal Agency
Navn: Hedda Wallin & Maria Aminoff
Repræsentant for: Pronovias, Atelier Pronovias, Elie Saab, La Sposa, San Patrick, White One, Avenue Diagonal, Pronovias Fiesta, It’s my party och Pronovias Accessories (Sverige, Norge, Finland). Samt Rainbow Club i Finland.
Telefon: +358 50 3411304 / +358 40 7058381
E-mail: hedda@pronovias.es / maria@pronovias.es
Hjemmeside: www.nordicbridalagency.com

susannepeterbergbackman

Virksomhed: Karin Halvors
Navn: Susanne Peterberg-Backman
Repræsentant for: Karin Halvors
Telefon: +46 76 800 45 40
E-post: susanne@karinhalvors.se
Hjemmeside: www.karinhalvors.com

sebastiandiniz

Virksomhed: Sebastian Diniz
Navn: Sebastian Diniz
Repræsentant for: Affezione, Essense of Australia, Stella York, Martina Liana & Jesus Peiro
Telefon: +31 74 2670033
E-mail: sales@sebastians.eu
Hjemmeside:

carstendanielsen

Virksomhed: Supreme Agency APS
Navn: Carsten Danielsen
Repræsentant for: Ladybird (Skandinavien) och Emmerling (Danmark & Sverige)
Telefon: +45 2218 4602
E-mail: supreme@supreme-agency.dk
Hjemmeside: www.supreme-agency.dk

bjorn

Virksomhed: Wedding Agent Scandinavia
Navn: Bjørn
Repræsentant for: The Sposa Group, Paris: Miss Kelly, Divina Sposa by Elianna Moore, Miss Paris, Collector, Just for You, Kelly Star, Tiffanys: Jessica Grace, Bliss & Jarice.
Telefon: +45 20 74 65 12
E-mail: wedding.agent@mail.dk
Hjemmeside: www.wedding-agent.dk

frankib

Virksomhed: Frank Ib Aps
Navn: Frank Ib
Repræsentant for: Private Label by G (Kenneth Winston, Ella Rosa, Gallery og Colour)
Enzoani (Enzoani, Blue og Beautiful), Gudnitz Copenhagen
Telefon: +45 22 80 30 84
E-mail: frank@privatelabelbyg.com / fib@enzoani.com / frank@gudnitz.com

alicaeklow

Virksomhed: Aspera Collections
Navn: Alicja Eklöw
Repræsentant for: Aspera Collections
Telefon: +46708680184
E-mail: alicja@asperacollection.com
Hjemmeside: www.asperacollections.com

00-ingenbild

Virksomhed: Kris AS
Navn: Dag och Laila Kristoffersen
Repræsentant for: Kris AS
Telefon: +47 2255 8830
E-mail: laila@kris.no / dag@kris.no
Hemsida: www.kris.no

tovesaeland

Virksomhed: Bröllopsbubblor AB
Navn: Tove Saeland
Repræsentant for: Special Day (Skandinavien) & Emmerling (Sverige)
Telefon: +46 70 569 3858
E-mail: info@brollopsbubblor.se
Hjemmeside: www.bubblesluxury.se

annekatrinerantzau

Virksomhed: LILLY A/S
Navn: Anne Kathrine Rantzau, Karin Gjelstrup, Heidi Carlsen & Ann Karina Rasmussen
Repræsentant for: LILLY
Telefon: +45 7585 9955
E-mail: b2b@lilly.dk
Hjemmeside: www.lilly.eu/b2b

00-ingenbild

Virksomhed: Cavaliere
Navn: Erland Fagernes Bottegård & Livar Askø (Norge), Frank Cramer (Danmark), Matex Oy (Finland)
Repræsentant for: Cavaliere
Telefon: +47 95027844 / +47 95027844 / +4520412991 / +358 2 212 2100
E-mail: erland@eb-tekstilagentur.no / livar@lyse.net / info@crameragentur.dk / info@matex.fi
Hjemmeside: www.cavaliere.se

eric

Virksomhed: Tailor Konfektion AB
Navn: Eric Anell & Martin Kjellman
Repræsentant for: Tailor Men & Royal Black (Skandinavien) samt Bosweel (Sverige)
Telefon: +46 33 204440 (Eric) / +47 901 49 634 (Martin)
E-mail: info@tailor.se
Hjemmeside: www.tailor.se

kristianv

Virksomhed: Victoria & Vincent
Navn: Kristian V
Repræsentant for: Victoria & Vincent
Telefon: +358 44 239 6288
E-mail: kristian@victoria-vincent.com
Hjemmeside: www.victoria-vincent.com

dajanav

Virksomhed: Abby Waits
Navn: Dajana Corkovic
Repræsentant for: Abby Waits
Telefon: +46(0)76 340 40 98
E-mail: contact@abbywaits.com
Hjemmeside: www.abbywaits.com

karstenmikkelsen

Virksomhed: Jolly-Tex ApS
Navn: Karsten Mikkelsen
Repræsentant for: Jocko
Telefon: +45-21755204
E-post: km@jolly-tex.dk
Hjemmeside: www.jocko.dk

neilflatley

Virksomhed: Linzi Jay
Navn: Neil Flatley
Repræsentant for: Linzi Jay, Arianna Tiaras, Amanda Wyatt, George Anthony Bridal & Charlotte Balbier.
Telefon: +44 1254665104 / +44 07747774606
E-mail: neilf@linzijay.co.uk
Hjemmeside: www.linzijay.com

jenniewilliams

Virksomhed: The Bridal Company Ltd
Navn: Jenny Williams
Repræsentant for: Maggie Sottero, Sottero & Midgley och EbonyRose Designs
Telefon: +44 7917784641
E-mail: jwilliams@maggiesottero.co.uk
Hjemmeside: www.maggiesottero.com

olivermcknight

Virksomhed: Hilary Morgan
Navn: Oliver McKnight
Repræsentant for: Hilary Morgan, Shades Shoes, Warren York (Sverige)
Telefon: +44 1476 590 255 / +44 7818 430 969
E-mail: oliver@hilarymorgan.com
Hjemmeside: www.hilarymorgan.com

philcollins

Virksomhed: Phil Collins Bridal
Navn: Phil Collins
Repræsentant for: Phil Collins Bridal, Infinity Bridesmaids & Pure Bridal
Telefon: +44 7799 847 400
E-mail: philecfc@aol.co.uk
Hjemmeside: www.philcollinsbridal.co.uk

neilcooper

Virksomhed: Romantica of Devon
Navn: Neil Cooper
Repræsentant for: Romantica, Romantica bridesmaids, Opulence Bridal & Silhouette Bridal by Romantica
Telefon: +44 7921729031
E-mail: neilhcooper@outlook.com
Hjemmeside: www.romanticaofdevon.co.uk

louisesalih

Virksomhed: Minerva Designs and Distribution
Navn: Louise Salih
Repræsentant for: Eliza & Ethan
Telefon: +44 (0) 2080 128494 / +44 (0) 7511 859713
E-mail: louise@minervadd.co.uk
Hjemmeside: www.elizaandethan.com

stefanogentile

Virksomhed: Rosa Clara
Navn: Stefano Gentile
Repræsentant for: Rosa Clará, Aire, Luna novias, Alma novia, Adriana Alier, Martha Blanch, Marfil
Telefon: +34 646266438
E-mail: stefano.gentile@exponovias.es

annaperigo

Virksomhed: Bianco Evento
Navn: Anna Perigo
Repræsentant for: Bianco Evento
Telefon: +45 78 734 858
E-mail: service@bianco-evento.com
Hjemmeside: www.biancoevento.com

robbevignton

Virksomhed: Mon Cheri Bridals
Navn: Rob Bevington
Repræsentant for: Mon Cheri Bridals
Telefon: +44 1954 232102 / +44 7852 999079
E-mail: rob@moncheri-bridals.co.uk
Hjemmeside: www.mon-cheri.co.uk / www.sophiatolli.co.uk

No Comments Yet

Comments are closed

Bridal Magazine Group SE
Björbäcksvägen 9, 451 55 Uddevalla Tel: 0522-68 11 90 Fax: 0522-68 11 99 info@bridalmagazinegroup.com

Bridal Magazine Group SE 2013 (c) All rights reserved. Org.nr: SE 5171000119

Follow us